wtorek, 30 listopada 2010

Andrzejki

30 listopada 2010 roku
W magiczny wieczór jakim są Andrzejki zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach. Także w naszej szkole chętni uczniowie z klas I-VI szkoły podstawowej wzięli udział w andrzejkowej zabawie. Organizacji imprezy podjęli się państwo Ewa i Maciej Danielukowie oraz panie Elżbieta Bogaczyk i Aneta Kaiser.
Zabawa zaczęłą się oczywiście od tradycyjnego lania Każdy dowiedział się również, czy czeka go bogactwo, sława, słodkie życie, podróże czy może… życie w zakonie. Czas jednak pokaże, czy w przyszłości  spełnią się wszystkie andrzejkowe wróżby.
Następnie przyszedł czas na zabawę przy muzyce : największą popularnością cieszył się szalony taniec na  matach, chociaż wspólne karaoke też przyniosło wiele śmiechu i uciechy. Każdy kto chciał mógł spróbować swoich sił w trudnej sztuce śpiewania na żywo.
Na koniec zaproszono wszystkich na specjalny pokaz filmu na dvd. „Niania McPhee” to magiczna opowieść , w sam raz na wieczór andrzejkowy.
Rada Rodziców ufundowała dla uczestników słodkie napoje, a dla przybyłych rodziców kawę i ciasto.




fot. 4x D.Górski

poniedziałek, 29 listopada 2010

Słonik-mój przyjaciel

29 listopada 2010 roku
Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu  ogłosiło konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Słonik – mój przyjaciel”. Poprzez ten konkurs Organizatorzy pragnęli przybliżyć społeczeństwu problem osierocenia, a także pomóc w rozwijaniu wyobraźni i zdolności plastycznych u dzieci.
29 XI Jury wybrało ich zdaniem najciekawsze prace. Wśród nagrodzonych znaleźli się też laureaci z Damasławka:
I  miejsce zdobył Mateusz Grunwald z klasy III b SP, a wyróżnienie przypadło w udziale Nikodemowi Marchwickiemu z  klasy II b SP.


piątek, 26 listopada 2010

Dzień Pluszowego Misia

26 listopada 2010 roku


25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu świętują wszystkie pluszaki, małe i duże, stare i te całkiem nowe. Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, nawet niektórzy dorośli trzymają z sentymentu swojego pluszaka.
Wszystko zaczęło się w 1902 roku, gdy prezydent                   Stanów Zjednoczony Teodor Roosvelt, wybrał się na   polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent, gdy ujrzał przerażone zwierzątko, natychmiast kazał je uwolnić.

Wydarzenie uwiecznił na rysunku Clifford Berryman. Rysunek ukazał się w gazecie „The Washington Post”. Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji, do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem pluszowym i właścicielem „Ideal” – jednej z najbardziej znanych firm produkującej misie.
(na podstawie www.wiadomości24.pl)


Światowy Dzień Pluszowego Misia jest wspaniałym pomysłem. Organizowane są konkursy i festyny. Przedszkola, szkoły oraz biblioteki tego dnia łączą zabawę z nauką. Oczywiście także w naszej szkole nie mogło zabraknąć Pluszowego Misia. Organizacji tego święta podjęły się panie: Katarzyna Kuliberda , Natalia Chołody i Mariola Kominiarek. Na początek ogłosiły więc Międzyszkolny Konkurs Plastyczny dla klas I-II Szkoły Podstawowej na wizerunek tego sympatycznego pluszaka. W dniu 26 listopada nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród.


Laureatami konkursu plastycznego zostali :
KATEGORIA KLAS PIERWSZYCH
I miejsce
Martyna Stróżyńska (kl. I a – Damasławek)
Martyna  Walendowska (kl. I b – Janowiec Wlkp.)
II miejsce
Katarzyna Kępka (kl. I a – Damasławek)
Bogumiła Szweda (kl. I b – Damasławek)
III miejsce
Krzysztof Wiśniewski  (kl. I b – Łekno)
Oliwia Łapacz (kl. I a – Damasławek)
Klaudia Pałka (kl. I  – Niemczyn)
KATEGORIA KLAS DRUGICH
I miejsce
Robert Friska  (kl. II b – Mieścisko)
II miejsce
Kamil Łuczak  (kl. II b – Damasławek)
Małgorzata Ignaczak  (kl. II b – Mieścisko)
III miejsce
Patrycja Szafrańska  (kl. II b – Janowiec Wlkp.)
Natalia Stępień  (kl. II a – Damasławek)
Marcelina Tondel  (kl. II b – Damasławek)

Także tego samego dnia miał miejsce Konkurs Recytatorski. Uczestnicy mieli przygotować wiersz lub fragment prozy. Bohaterem utworów oczywiście miał być nie kto inny jak nasz kochany Miś. Jury w składzie: szkolna bibliotekarka pani Mariola Kominiarek oraz poloniści: państwo Anna Kasperkowiak i Rafał Błaszczyk wybrali najlepszych ich zdaniem recytatorów:
I miejsce   Miłosz Brychczyński (SP Mieścisko)
II miejsce   Natalia Gaca (SP Łekno)
III miejsce   Mateusz Kukla (SP Mieścisko)

Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką dzieci i żywimy nadzieję, że już wkrótce nie będzie już ani jednego dziecka na świecie, które nie posiadałoby swojego pluszowego przyjaciela oraz każdy będzie pamiętał, że 25 listopada jest wielkie święto naszych kochanych misiów.












czwartek, 25 listopada 2010

Andrzejki w Biskupinie


25 listopada  2010 roku

Uczniowie  klasy IV a i IV b udały się na wycieczkę do Biskupina do tamtejszej „Karczmy”, aby uczestniczyć w zajęciach „Andrzejki i Katarzynki na Pałukach”.
Po przywitaniu nastąpiła pogadanka na temat wróżb związanych z tymi dniami. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza dekorowała gałązkę wiśni, które zakwitają w wazonie wodą do wigilii. Dzieci wykonały tez czapki dla czarodziejki lub czarodzieja. W  tym czasie wróżka każdemu indywidualnie przepowiadała przyszłość.
Natomiast druga grupa w kuchni. Z przygotowanego ciasta drożdżowego uczniowie wykonali pączki , które smażyli i posypywali cukrem pudrem. Później dzieci przygotowały pierogi z kapustą, kruche ciastka i bułeczki. Wszystkie smakołyki zostały zjedzone podczas wspólnego posiłku . Na stole nie zabrakło także bigosu i ciepłej herbaty.
Tekst : Wiesława Gruszka



















fot. M.Kominiarek

wtorek, 23 listopada 2010

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

23 listopada 2010 roku

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy I do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Uczennice kl. II Gimnazjum pod opieką bibliotekarzy: państwa Marioli Kominiarek i Rafała Błaszczyka przygotowały „zaczarowane” przedstawienie, w którym zaprosiły dzieci do świata baśni. Pojawiły się więc krasnoludki (w tej roli pojawili się uczniowie klasy I b Gimnazjum : Marta Jacek , Agata Jadach , Monika Kieca , Karolina Krey , Bartłomiej Skotarek , Jakub Grzegorzewski , Paweł Mieczkowski i Adam Ollek) oraz Kot w butach (Beata Mazur) , Czerwony Kapturek (Agnieszka Karabasz) i Królowa Książka (Monika Wegner). Wszystkie te baśniowe postacie wzięły udział w spektaklu pt.: „W świecie baśni”. Opowiedziały dzieciom, jak mają się obchodzić z książkami i jak należy zachowywać się w szkolnej bibliotece.
Uczniowie kl. I złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki, korzystać z ich rad oraz przestrzegać obowiązków czytelnika. Królowa Książka pasowała każdego ucznia na czytelnika, a krasnoludki wręczyły dzieciom pamiątkowe zakładki do książek.
Na zakończenie dzieci zobaczyły krótką scenkę, która miała za zadanie pokazać młodym czytelnikom jak należy wypożyczać książki. Ostatnim etapem tego obfitującego w przeżycia dnia było wypożyczenie przez dzieci swoich pierwszych woluminów .















poniedziałek, 22 listopada 2010

Z Adamem Mickiewiczem w tle


22 listopada 2010 roku
Uczennica klasy I a szkoły podstawowej, Martyna Michalska została laureatką III miejsca na Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Z Adamem Mickiewiczem w tle” w Wapnie, nad którym patronat sprawują Starosta Powiatu Wągrowieckiego i Wójt Gminy Wapno.
Całości towarzyszyły zapalone świece, prezentacja multimedialna oraz poczęstunek.
Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami też wzięli udział w warsztatach teatralnych, które poprowadził pan Andrzej Marciniak, który był też członkiem jury.

sobota, 20 listopada 2010

Kurtyna 2010

20 listopada 2010 roku

W dniach 19-20 listopada 2010 r. w MDK w Wągrowcu odbyły się XII Powiatowe Konfrontacje Małych Form Teatralnych „KURTYNA 2010”.
Teatr „Stopka” działający przy naszej szkole także wziął udział w przeglądzie.
Pierwszy zespół w skład którego weszli uczniowie klasy VI a : Paula Szymczak (Złota Rybka) , Dawid Wysocki (Rybak) , Weronika Kokocha (Starucha) oraz Marika Strauchmann , Marlena Hekiert , Julia Kalka , Adrianna Mosio , Anna Bilska i Nikodem Nadolski  zaprezentował żartobliwy spektakl na motywach baśni pt.:”Bajka o rybaku i złotej rybce”.
Drugi zespół złożony z uczniów klasy III d Gimnazjum: Weroniki Jaśkowskiej , Izabeli Moch i Marty Górskiej oraz Adama Różaka , Kajetana Figury , Huberta Jacka , Justyny Broniarczyk i Weroniki Pisarek przedstawił sztukę pt.”One trzy czyli krótka historia pewnego girlsbandu”. To współczesna komedia zainspirowana sztuką teatralną Krzysztofa Jaworskiego. Tłem całej historii są  perypetie trzech młodych dziewczyn, które chcą odmienić swój szary  los na ciekawszy i bardziej kolorowy. Zakładają więc  zespół, aby  stać się sławne i bogate,  spełniać swoje marzenia oraz  zachcianki. Jednak do realizacji zamierzonego celu wiedzie długa i niekiedy kręta droga. Jest to sztuka wesoła, kabaretowa, choć nie zabrakło w niej  wątków pokazujących życie polskiej młodzieży, jej problemów i myśli.






poniedziałek, 15 listopada 2010

Olimpiada Ekologiczna

15 listopada  2010 roku


Nasi uczniowie wzięli udział w III Ponadpowiatowej Olimpiadzie Ekologicznej Subregionu Pilskiego.
Celem olimpiady jest propagowanie wśród młodzieży z terenu subregionu pilskiego wiedzy ekologicznej i zrozumienie funkcjonowania złożonej struktury świata przyrodniczego.
Etap powiatowy odbył się właśnie 15 XI w Starostwie Powiatowym w Wagrowcu . Z naszej szkoły udział wzięło 5 gimnazjalistów  i 4 uczniów szkoły podstawowej.
W kategorii szkół podstawowych  Julia Kalka zajęła I miejsce, Julia Tadej II miejsce a Kamil Chełmiński otrzymał wyróżnienie. Wszyscy uczniowie z klasy VI a.
W kategorii szkół gimnazjalnych Paula Rybarkiewicz z klasy II a otrzymała wyróżnienie.

Uczniowie i nauczyciele przygotowujący uczniów: panie Barbara Berlik oraz Sylwia Kaniewska otrzymali z rąk Śtarosty Wągrowieckiego nagrody książkowe.
Etap ponadpowiatowy obył się 2 tygodnie później, 29 listopada 2010 roku w Starostwie Powiatowym w Pile. Uczennica naszej szkoły Julia Tadej została wyróżniona i otrzymała nagrodę książkową.


środa, 10 listopada 2010

Święto Niepodległości

10 listopada 2010 roku

W środowy poranek, cała brać uczniowska zgromadziła się w Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl przygotowany przez ich kolegów z okazji  jutrzejszego Święta Niepodległości.
„Dziadek” –taki tytuł nosił spektakl to dobry przykład na to w jaki sposób można współcześnie mówić o patriotyzmie. Scenariusz napisał polonista z naszej szkoły, pan Marcin Pikula. Głównym tematem sztuki było przedstawienie dwóch pokoleń - starego, konserwatywnego patrioty, dziadka Józefa Piłsudskiego oraz jego wnuka Piotra-nastolatka, buntowniczego, krytykującego postawę swojego krewnego i negatywnie postrzegającego swój kraj i patriotyzm. Innym ważnym problemem, który autor chciał mocno podkreślić to tak bardzo popularna we współczesnym świecie emigracja zarobkowa do innych krajów: rodzice wyruszają w świat „za chlebem” pozostawiając w ojczyźnie swoje dzieci. Młodzi aktorzy a w szczególności młodzież ponadgimnazjalna doskonale wczuła się w swoje role i dlatego spektakl spotkał się z tak dużym uznaniem ze strony oglądających.
Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem pani Wandy Szmiel, a poloneza w wykonaniu dzieci z klas trzecich szkoły podstawowej przygotowały panie: Lidia Katona oraz Alina Matysiak. Radą i pomocą służyli także państwo: Sławomir Buk i Alicja Górska.



fot. 4 x D. Domagała