środa, 6 lipca 2011

Najlepsza maturzystka

fot. Szymon Cieślak

6 lipca  2011 roku

W dniu 6 lipca 2011 roku  Starostwo Powiatowe w Wągrowcu gościło
najzdolniejszych maturzystów 2011 roku – absolwentów szkół ponadgimnazjalnych
z terenu Powiatu Wągrowieckiego.

Wśród tego grona nie zabrakło też naszej najlepszej maturzystki, Katarzyny Czechowskiej, która zdobyła 325 punktów.

Wicestarosta wągrowiecki, pan Tomasz Kranc podziękował maturzystom za przybycie a rodzicom tegorocznych absolwentów dziękował za wsparcie, którym obdarzają swoje pociechy.

środa, 22 czerwca 2011

Zakończenie roku


22 czerwca  2011 roku

Mszą świętą o godzinie 8.30 wszyscy uczniowie naszego Zespołu rozpoczęli ceremonię pożegnania „starego” roku szkolnego. Następnie dzieci, rodzice, nauczyciele, dyrekcja szkoły po raz ostatni w bieżącym roku szkolnym zebrali się na boisku szkolnym. Dokonano podsumowania dorobku szkoły w minionym roku szkolnym: tradycyjnie odczytano listę uczniów klas szóstych, którzy ukończyli szkołę podstawową z wyróżnieniem. Ponadto Wójt wręczył nagrody uczennicom, które otrzymały najwyższe wyniki w nauce. W tym roku średnią ocen 6,0 zdobyły : Julia Kalka i Julia Tadej , obie z klasy VI a.
Podczas uroczystości odbyło się też uroczyste przekazanie sztandaru gimnazjalnym drugoklasistom przez uczniów klas trzecich gimnazjum.
Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie otrzymali świadectwa.
Natomiast o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej obyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich gimnazjum. Najpierw  głos zabrał p. dyrektor Paweł Tończyk, który w imieniu Grona
Pedagogicznego pożegnał absolwentów klas III, życząc im wielu sukcesów i powodzenia w nowych szkołach. Potem
ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, otrzymali nagrody książkowe.
Rodzice najlepszych absolwentów gimnazjum otrzymali Listy Gratulacyjne i podziękowania za trud włożony w
wychowanie swoich pociech. W tym roku najwyższą średnia 5,36 mogły pochwalić się dwie uczennice: Karolina Cichosz z klasy III b i Milena Nowicka z klasy III d.

Następnie uczniowie klas III, pod kierunkiem swoich wychowawczyń (Hanny Wożniak, Magdaleny Kuberackiej, Anny Pietras i Anny Kasperkowiak)
zaprezentowali krótki program artystyczny przeplatany wesołymi piosenkami o szkole i nauczycielach
.
Chciałoby się zatrzymać czas, „ale to już było i nie wróci więcej...”, ale co dobre szybko się kończy  absolwenci muszą podążać dalej i szukać swojego miejsca w życiu.
Następnie Samorząd Uczniowski wręczył swoje nagrody tym, którzy decyzją barci uczniowskiej zostali uhonorowani tytułem Najmilszych Absolwentów A.D. 2011. Zostali nimi: Martyna Pawlaczyk z klasy III a oraz Maciej Romanowski z  klasy III b.
 Na zakończenie absolwenci obdarowali nauczycieli oraz pracowników szkoły
kwiatami.

środa, 1 czerwca 2011

Święto Szkoły



1 czerwca  2011 roku

Dzisiejszy dzień był wyjątkowo upalny, ale wszyscy „jak jeden mąż” zgromadzili się o 9.00 przed budynkiem szkoły, aby rozpocząć obchody kolejnego już Święta Szkoły. Tegoroczne święto upłynęło pod znakiem zabytków i legend Wielkopolski.

Uczniowie klas I szkoły podstawowej przygotowywali plakaty dotyczące czterech legend: „O trzech braciach”, „Złoty tron”, „Poznańskie koziołki” oraz „Biała dama”.
Uczniowie klas II i III wzięli udział w turnieju, który miał na celu zapoznać wszystkich z legendami i zabytkami znajdującymi się w okolicach Wielkopolski. Zmagania były bardzo wyrównane, czego dowodem jest to, że wszystkie drużyny otrzymały ex aequo pierwsze miejsca. W skład drużyn weszły następujące osoby:
Karol Dziczek, Nikodem Kaczmarek, Norbert Duszkiewicz (klasa II a), Aleksandra Krey, Natalia Jaskólska, Aleksandra Margraf (klasa II b), Zuzia Szlenger, Zuzia Szweda, Marcel Graczyk (klasa II c), Oliwia Fabiszak, Klaudiusz Mnichowski, Jakub Sokołowski (klasa III a), Zuzanna Waleriańczyk, Nicole Wachowiak, Piotr Stróżyński (klasa III b).

Po trudach zmagań wszyscy mogli udać się na poczęstunek przygotowany przez uczniów klas IV i V. Na stole królował staropolski chleb ze smalcem, kiszone ogórki czy też drożdżowy placek.
Nie zabrakło też staropolskiej grochówki, za co serdecznie dziękujemy paniom z naszej stołówki.

Klasy gimnazjalne prezentowały natomiast swój projekt edukacyjny „ Historia i legenda wokół piastowskiego szlaku”, nad którym pracowały przez cały rok. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania .
Uczniowie z klasy II a stworzyli  stronę internetową  „Pałuki nasza mała Ojczyzna” , zebrali „Legendy pałuckie” i zredagowali je zarówno w języku polskim, jak i niemieckim oraz stworzyli książkę kucharską  „Gotuj po pałucku”.

Klasa II b zajęła się natomiast Kultem św. Wojciecha , przygotowali też prace badawcze dotyczące wody i surowców naturalnych w naszej okolicy.

Klasa II c stworzyła mapę fizyczną „Pałuki nasza mała Ojczyzna” , zajęła się też rycerstwem w czasach  pierwszych Piastów , badała wpływ działalności Klubu Sportowego „Sokół” na podnoszenie sprawności fizycznej  młodzieży oraz opracowała  mapę topograficzną szlaków rowerowych „Wędrówki rowerowe po ziemi pałuckiej”.



Klasy ponadgimnazjalne także nie próżnowały i przygotowały swoje własne pomysły na przepisy dotyczące potraw piastowskich.

wtorek, 31 maja 2011

Dzień Bociana


31 maja 2011 roku

W roku 2011 po raz 9. obchodzimy w Polsce Dzień Bociana. Tegoroczne hasło: „Bocian i jego sąsiedzi” zwraca uwagę na bogactwo przyrodnicze obszarów, na których występują bociany. Tereny wykorzystywane przez te ptaki jako żerowiska i miejsca odpoczynku obfitują w różnorodność gatunków zwierząt i roślin, często rzadkich i zagrożonych. Szczególne znaczenie dla utrzymania populacji bocianów mają tereny podmokłe (rozlewiska, mokradła, łąki). Środowiska podmokłe należą do najbogatszych przyrodniczo i najbardziej zagrożonych w skali całego świata. Ich zachowanie jest warunkiem niezbędnym do przetrwania bocianów i ogromnej liczby innych gatunków związanych z tymi siedliskami. Aby uczcić bocianie święto, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  konkursach przygotowanych przez nauczycieli przyrody: panie Barbarę Berlik i Sylwię Kaniewską:

1.Konkurs plastyczny : „Bocian i jego sąsiedzi” przeznaczony dla uczniów klas I –III szkoły podstawowej (prace plastyczne wykonane dowolną techniką w formacie A4)
2.Konkurs wiedzy o populacji bociana białego test dla uczniów klas IV-VI.
3. Konkurs wiedzy o populacji bociana białego i czarnego test dla uczniów gimnazjum i technikum.

      Laureatami konkursu zostali:
KATEGORIA KLAS I-III
  1. Maja Wrzesz  (klasa I a)
  2. Patrycja Przybyłek (klasa I b)
  3. Natalia Kowalewska (klasa I a)
  Liwia Białkowska (klasa I b)
                                                         Wyróżnienie
                                                                       Martyna Cholewińska (klasa I a)
                                                                                 Hubert Kuc (klasa I a)
                                                                      Dominik Szczublewski (klasa I a)
         KATEGORIA KLAS IV-VI
  1. Iwona Chosińska (klasa VI a)
  2. Julia Tadej (klasa VI a)
  3. Julia Kalka (klasa VI a)
                                                                    
    KATEGORIA KLAS GIMNAZJALNYCH
  1. Paula Rybarkiewicz (klasa II a)
  2. Aleksandra Jarmuż (klasa I c)
  3. Danuta Kubiak (klasa I c)

środa, 25 maja 2011

Konkurs recytatorski z języka niemieckiego


25 maja  2011 roku

W Janowcu Wlkp. odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z języka niemieckiego "Die liebste Mutter" - "Najkochańsza mama". Reprezentantka naszej szkoły Magdalena Bryzik z klasy II b gimnazjum, która zajęła I miejsce. Pod kierunkiem nauczyciela Hanny Woźniak uczennica przygotowała wiersz zatytułowany "Blumenstrauß" - "Bukiet kwiatów". Jury zainteresowała ciekawa interpretacja wiersza a także intonacja recytującej.


sobota, 14 maja 2011

I Powiatowy Konkurs Ortograficzny



14 maja 2011 roku


W Żelicach odbył się I Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Z Ortografią za pan brat”. Celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Uczestnicy mogli się sprawdzić, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i wziąć udział we wspólnej rywalizacji.
Uczniowie nie pisali tradycyjnego dyktanda, rozwiązywali natomiast rebusy, krzyżówki, rozsypanki. Jednym z ciekawszych zadań były kalambury. Wszystkie zadania gimnazjaliści rozwiązywali na czas.
      Komisja konkursowa, w skład której wchodzili nauczyciele poloniści, opiekunowie grup, sprawdzała poprawność wykonania wszystkich przedsięwzięć. Drużyna z naszej szkoły : Paula Rybarkiewicz, Magda Bryzik, Klaudia Sobczak, Milena Nowicka oraz Klaudia Jankowska zdobyła zaszczytne III miejsce.

środa, 11 maja 2011

Kiermasz książek

W szkolnej bibliotece na wszystkich moli   
      książkowych czeka nie lada gratka

       KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

Przez cały maj można kupić
pięknie wydane książki
w hurtowych cenach.


Kiermasz zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Książki trwa od początku maja, a książki będzie można nabywać jeszcze przez cały miesiąc. W ofercie przygotowane są publikacje Wydawnictwa Egmont, Wydawnictwa Publicat oraz hurtowni taniej książki z Tuliszkowa, z którymi szkolna biblioteka od kilku lat współpracuje.
Piękne wydane książki można obejrzeć w naszej bibliotece w godzinach jej otwarcia. Istnieje możliwość zakupu także z katalogu.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA KIERMASZU, PONIEWAŻ JAK CO ROKU DZIĘKI WASZYM ZAKUPOM NASZA BIBLIOTEKA WZBOGACA SIĘ O KOLEJNE WOLUMINY, Z KTÓRYCH KORZYSTAJĄ UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY.

   Książki na zamówienie.
TYLKO DO KOŃCA MAJA!!!
  Dostawa po 10 czerwca.

piątek, 6 maja 2011

Spotkanie autorskie

7 maja 2011 roku

Damasławek odwiedził pan Łukasz Wierzbicki, podróżnik, redaktor i autor książek dla dzieci,
który zebrał i opracował reportaże podróżnika Kazimierza Nowaka, człowieka który jako pierwszy w świecie przemierzył Afrykę rowerem. Afryka była wtedy lądem dzikim i nieznanym, a podróż pana Nowaka trwała 5 lat.
Łukasz Wierzbicki napisał wstęp, zredagował tekst do książki  pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Wtedy postanowił napisać jeszcze jedną książkę o przygodach nieustraszonego podróżnika, książkę, która zainteresowałaby także najmłodszego czytelnika, opisał w niej czego nauczyła go wyprawa do Afryki, przedstawił niebezpieczne przygody, spotkania z egzotyczną przyrodą i mieszkańcami dalekich krain i tak powstała książka pt. "Afryka Kazika".

O godzinie 9.00 podróżnik spotkał się z uczniami szkoły podstawowej, a dwie godziny później z uczniami gimnazjum.

"Kiedy byłem chłopcem, mówi Łukasz Wierzbicki, uwielbiałem słuchać opowieści mojego Dziadka. Wśród nich ważne miejsce zajmowała historia Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem i to w czasach, gdy był to niezbadany jeszcze, tajemniczy kontynent. Zaintrygowany opowieściami Dziadka postanowiłem odszukać w archiwalnych gazetach listy Kazimierza Nowaka z Afryki i przypomnieć jego niezwykły wyczyn. Po kilku latach pracy książka "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936.", w której zebrałem reportaże Kazimierza Nowaka była gotowa. Zainteresował się nią znany pisarz Ryszard Kapuściński - w listopadzie 2006 roku przyjechał do Poznania i na dworcu kolejowym odsłonił poświęconą poznańskiemu podróżnikowi tablicę pamiątkową w kształcie Afryki. Tamtego dnia słuchając jego słów zrozumiałem, że musi powstać jeszcze jedna książka o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie najmłodszym czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, obcowanie z egzotyczną przyrodą i spotkania z mieszkańcami dalekich krain."

piątek, 29 kwietnia 2011

Pożegnanie klasy IV Technikum Informatycznego


29  kwietnia  2011 roku

O godz. 14.00 odbyło się uroczyste pożegnanie klasy maturalnej. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Damasławek, Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego, Dyrekcja naszej szkoły, Szanowne Grono Pedagogiczne oraz Przedstawiciele y Rodziców. Uroczystość zaczęła się od przywitania wszystkich obecnych, następnie Pan Dyrektor przemówił do maturzystów. Wychowawca klasy, pan Grzegorz Jakubiak podsumował wspólnie spędzone lata pracy: czas kształtowania charakterów, rozwijania talentów, zdobywania wiedzy i zabawy. Przypomniał też, że tegoroczna klasa to pierwszy rocznik Technikum Informatycznego, który kończy naszą szkołę.Odbyło się wręczenie nagród dla najbardziej aktywnych uczniów (troje uczniów: Katarzyna Czechowska, Katarzyna Niewiarowska oraz Daniel Witucki zdobyło wyróżnienia za bardzo dobre wyniki nauce) i wręczenie świadectw. Na twarzach maturzystów pojawiły się uśmiechy i łzy. Tak wiele wspomnień wiąże się z tym czasem. Spotkanie przebiegło w serdecznej, uroczystej, a także niezwykle wesołej atmosferze. Niezapomniane wrażenia - zostaną na zawsze w pamięci.

Program profilkatyczny


29  kwietnia  2011 roku

Program profilaktyczny „Narkotyki? - Dziękuję nie biorę” skierowany został do uczniów klas pierwszych gimnazjum. Celem programu jest dostarczenie podstawowej wiedzy na temat szkodliwości działania narkotyków dostępnych w nielegalnym obrocie, zwiększenie świadomości czym jest uzależnienie, promocja zdrowego stylu życia oraz znajdowanie sposobów  na radzenie sobie w sytuacjach ryzykownych, gdy zaistnieje sytuacja sprzyjająca kontaktom z narkotykami.

Spotkanie prowadzili realizatorzy działający w Centrum Zapobiegania Uzależnień w Łobżenicy.
Na samym początku zastosowano burzę mózgów. Dzieci miały zastanowić się na tym co robią ludzie, żeby poprawić sobie nastrój w sytuacjach stresowych. Następnie uczniowie podzieleni zostali na małe grupy i zmagali się z odpowiedziami na następujące zagadnienia:
-Jakie znasz substancje uzależniające?
-Jakie korzyści i straty może ponieść młody człowiek sięgając po narkotyki?
-Mity i stereotypy na temat narkotyków.
Później  omówione zostały czynniki chroniące młodzież przed ryzykiem zetknięcia się z narkotykami, a na sam koniec sporządzono listy miejsc i instytucji, gdzie ludzie uzależnieni mogą szukać pomocy.

Natomiast dzień wcześniej tj. 28 kwietnia uczniowie klasy maturalnej brali udział w programie „Korekta” .Celem tego programu było obniżenie wśród uczniów ryzykownych zachowań związanych z używaniem alkoholu, możliwość skorygowania swoich zachowań względem otoczenia i alkoholu oraz wzmocnienie uczestników do rozsądnych zachowań związanych z piciem alkoholu.

środa, 20 kwietnia 2011

Pola nadziei


20  kwietnia  2011 roku
Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona na całym świecie. Żonkile - są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy.
Także uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Kole Wolontariatu włączyli się w tą godną uwagi akcję. Podziękowaniem dla każdego ofiarodawcy za okazane serce był kwiat żonkila. Nasi wolontariusze z puszkami, ubrani w żółte koszulki z napisem „Hospicjum to też Życie”  pojawili się w różnych miejscach naszej miejscowości i prosili o wsparcie wągrowieckiego Hospicjum Miłosiernego Samarytanina.

wtorek, 12 kwietnia 2011

Egzamin gimnazjalny


12-14  kwietnia  2011 roku

Gimnazjalne testy często nazywane  są przez uczniów i nauczycieli "małą maturą" i choć tak naprawdę wcale nie decydują o ukończeniu szkoły, mają jednak ogromny wpływ na przyszłość, bo zdobyte punkty liczą się przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
Egzaminy rozpoczęły się 12 kwietnia częścią humanistyczną, 13 kwietnia uczniowie pisali część matematyczno-przyrodniczą, a w czwartek 14 kwietnia zakończyli językiem obcym. Egzaminy  rozpoczynały się o godz. 9 i trwały 120 minut, oprócz języka obcego, gdzie test trwał  90 minut. Niektórzy uczniowie wychodzili z niego wcześniej i od razu na gorąco komentowali pytania z testu.
W naszej szkole test pisało 71 gimnazjalistów. Jedna z gimnazjalistek, Marta Górska jako laureatka konkursów przedmiotowych została zwolniona zarówno z części humanistycznej, jak i części matematyczno-przyrodniczej.
Temat rozprawki „Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i w czasach pokoju” był dość  szeroki , na pograniczu języka polskiego i historii. W ogóle uczniowie twierdzili, że należało mieć bardzo dużo wiedzy historycznej.


poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Wizyta w Domu Dziecka


11 kwietnia  2011 roku
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych grupa Szkolnego Wolontariatu wraz z opiekunkami udała się z wizytą do Domu Dziecka w Kołdrąbiu.
Uczniowie bardzo długo przygotowywali się do tego wielkiego dnia. Wykazując się wielką wrażliwością i chęcią pomocy przygotowywali ciekawe występy  dla dzieci z Kołdrąbia. Największą przyjemność i satysfakcję mieli, widząc, ile radości sprawili podopiecznym Domu Dziecka. Widząc uśmiechy na twarzach dzieci, można być pewnym, że jeszcze się tam wróci.
Zarówno grupa najstarszych wolontariuszy jak i grupa uczniów klas młodszych  świetnie się bawiła. Dzieci bardzo szybko i łatwo znajdywały wspólny temat. Wszyscy wkładali dużo serca w przedstawienie, a efekty okazały się zaskakujące.
Nie należy zapominać o poczęstunku, jakie przygotowali podopieczni Domu Dziecka..
Goście długo żegnali się z nowymi przyjaciółmi. Poznając realia życia dzieci i młodzieży pokrzywdzonych przez los, wszyscy odczuli  potrzebę niesienia im pomocy. Każdy z nas przecież chce oddać całe serce i przyjaźń potrzebującym.
Wszyscy udali się do domu w wesołych nastrojach, wierząc, że jeszcze tam wrócą.

czwartek, 7 kwietnia 2011

Dwa słówka na temat zdrówka

fot. ZS Wapno
7 kwietnia  2011 roku
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w Zespole Szkół w Wapnie odbył się konkurs recytatorski "Dwa słówka na temat zdrówka".
Dwie nasze uczennice także wzięły w nim udział:
Liwia Białkowska z klasy I b SP, która zajęła III miejsce za znakomitą interpretację wiersza „Tak czy nie i Anastazja Kasperkowiak z klasy III b SP, za niebanalne wykonanie utworu „Porządki” zdobyła II miejsce.

Pomoc dla Ani


7 kwietnia  2011 roku
Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ślicznych ręcznie robionych karteczek wielkanocnych, z których całkowity dochód przekazany został  na leczenie i rehabilitację 25-letniej Anny Ćwik z Miąży, absolwentki naszego Zespołu.
Wszystkie karteczki wykonane zostały ze starannością i bardzo dokładnie...Ania  włożyła w swoją pracę wiele serca:)
Ostatni rezonans magnetyczny głowy Ani wykazał u niej wieloogniskowe uszkodzenie mózgu.
Niestety  nie przysługuje dziewczynie renta, ponieważ choroba pojawiła się dopiero po 18. roku życia. Rodzice dziewczyny są rencistami. Z czego więc żyć? Mimo to Ania nie poddaje się, dlatego chciała podzielić się ze wszystkim swoimi kartkami wielkanocnymi!
Samorząd Uczniowski  dziękuje wszystkim, którzy zakupili kartki świąteczne i tym samym pomogli Ani.
Udało się zebrać 310 złotych.

środa, 6 kwietnia 2011

Nasza laureatka




 7 kwietnia  2011 roku
W Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych i interdyscyplinarnych za rok 2011.

Miło mi powiadomić, że  uczennica  klasy III d gimnazjum , Marta Górska
została dwukrotną laureatką :
w Wojewódzkim Konkursie  Języka Polskiego  uzyskała 42 punkty,
natomiast w
Wojewódzkim Konkursie Geograficznym  44 punkty.

Marta zostanie zwolniona z egzaminu gimnazjalnego, zarówno z części humanistycznej, jak i części matematyczno-przyrodniczej.

Serdecznie gratulujemy!

wtorek, 5 kwietnia 2011

Sprawdzian szóstoklasisty

 5 kwietnia  2011 roku
Sprawdzian szóstoklasisty to pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia. Rozpoczął się już dziś punktualnie o godzinie 9.00 i trwał 60 minut. W naszej szkole zmierzyło się z nim  44 uczniów.
Motywem przewodnim sprawdzianu był Friedrich Gauss. Uczniowie musieli opisać postać tego matematyka na podstawie notatki. Mieli też opisać znaczek z podobizną Gaussa. Jednym z zadań było też napisanie zaproszenia dla dyrektora na wystawę znaczków. Sporo było zadań z matematyki, np. obliczanie obwodu i powierzchni pola. Mało było za to pytań przyrodniczych.



sobota, 2 kwietnia 2011

I Powiatowy Konkurs Przedmiotów Ścisłych


2 kwietnia  2011 roku
W naszej szkole  odbył się I Powiatowy Konkurs Przedmiotów Ścisłych „Potyczki z matmą, chemią i fizą” skierowany do uczniów gimnazjum. Szkoły gimnazjalne reprezentowane były przez grupy 3 osobowe.
Konkurs rozpoczął test indywidualny, składający się z 22 pytań z matematyki, chemii i fizyki. Następnie, uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne,  będące reklamą zachęcającą do nauki przedmiotów ścisłych. Kolejny etap konkursu stanowiła praca w grupach i rozwiązywanie rozbudowanych zadań z przedmiotów ścisłych.
Patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, które ufundowało znakomite nagrody książkowe dla wszystkich uczestników.

Konkurs zorganizowały panie Maria Kuberacka, Sylwia Sturma, Anna Pietras, Gertruda Grzewińska, Inga Eliasz – Sierszulska, Magdalena Rozmarynowska oraz pan Stanisław Kuliberda.

Laureatami konkursu zostali:

W konkurencji grupowej:

     I miejsce  gimnazjum w Skokach      
     Kacper Konieczny, Marta Szmyra, Joanna Kruczek  
 (przyg. przez Małgorzatę Adrych i Beatę Cibail)

    II miejsce  gimnazjum w Wapnie         
          Roma Goździk, Joanna Olszewska, Maciej Gębiak            
   (przyg. przez  Iwonę Napierałę, Halinę Cichocką, Ryszarda Popiela)
     
             III miejsce gimnazjum w Rąbczynie                                                                                              
Aleksandra Mendlik, Hanna Przybylska, Łukasz Mrozowski     
(przyg. przez Lucynę Rogalską, Katarzynę Sielewicz, Grzegorza Tomaszewskiego)

W konkurencji indywidualnej:
I miejsce – Marta Szmyra i Maciej Gębiak
II miejsce – Łukasz Mrozowski
III miejsce – Roma Goździk