piątek, 29 kwietnia 2011

Pożegnanie klasy IV Technikum Informatycznego


29  kwietnia  2011 roku

O godz. 14.00 odbyło się uroczyste pożegnanie klasy maturalnej. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Damasławek, Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego, Dyrekcja naszej szkoły, Szanowne Grono Pedagogiczne oraz Przedstawiciele y Rodziców. Uroczystość zaczęła się od przywitania wszystkich obecnych, następnie Pan Dyrektor przemówił do maturzystów. Wychowawca klasy, pan Grzegorz Jakubiak podsumował wspólnie spędzone lata pracy: czas kształtowania charakterów, rozwijania talentów, zdobywania wiedzy i zabawy. Przypomniał też, że tegoroczna klasa to pierwszy rocznik Technikum Informatycznego, który kończy naszą szkołę.Odbyło się wręczenie nagród dla najbardziej aktywnych uczniów (troje uczniów: Katarzyna Czechowska, Katarzyna Niewiarowska oraz Daniel Witucki zdobyło wyróżnienia za bardzo dobre wyniki nauce) i wręczenie świadectw. Na twarzach maturzystów pojawiły się uśmiechy i łzy. Tak wiele wspomnień wiąże się z tym czasem. Spotkanie przebiegło w serdecznej, uroczystej, a także niezwykle wesołej atmosferze. Niezapomniane wrażenia - zostaną na zawsze w pamięci.

Program profilkatyczny


29  kwietnia  2011 roku

Program profilaktyczny „Narkotyki? - Dziękuję nie biorę” skierowany został do uczniów klas pierwszych gimnazjum. Celem programu jest dostarczenie podstawowej wiedzy na temat szkodliwości działania narkotyków dostępnych w nielegalnym obrocie, zwiększenie świadomości czym jest uzależnienie, promocja zdrowego stylu życia oraz znajdowanie sposobów  na radzenie sobie w sytuacjach ryzykownych, gdy zaistnieje sytuacja sprzyjająca kontaktom z narkotykami.

Spotkanie prowadzili realizatorzy działający w Centrum Zapobiegania Uzależnień w Łobżenicy.
Na samym początku zastosowano burzę mózgów. Dzieci miały zastanowić się na tym co robią ludzie, żeby poprawić sobie nastrój w sytuacjach stresowych. Następnie uczniowie podzieleni zostali na małe grupy i zmagali się z odpowiedziami na następujące zagadnienia:
-Jakie znasz substancje uzależniające?
-Jakie korzyści i straty może ponieść młody człowiek sięgając po narkotyki?
-Mity i stereotypy na temat narkotyków.
Później  omówione zostały czynniki chroniące młodzież przed ryzykiem zetknięcia się z narkotykami, a na sam koniec sporządzono listy miejsc i instytucji, gdzie ludzie uzależnieni mogą szukać pomocy.

Natomiast dzień wcześniej tj. 28 kwietnia uczniowie klasy maturalnej brali udział w programie „Korekta” .Celem tego programu było obniżenie wśród uczniów ryzykownych zachowań związanych z używaniem alkoholu, możliwość skorygowania swoich zachowań względem otoczenia i alkoholu oraz wzmocnienie uczestników do rozsądnych zachowań związanych z piciem alkoholu.

środa, 20 kwietnia 2011

Pola nadziei


20  kwietnia  2011 roku
Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona na całym świecie. Żonkile - są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy.
Także uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Kole Wolontariatu włączyli się w tą godną uwagi akcję. Podziękowaniem dla każdego ofiarodawcy za okazane serce był kwiat żonkila. Nasi wolontariusze z puszkami, ubrani w żółte koszulki z napisem „Hospicjum to też Życie”  pojawili się w różnych miejscach naszej miejscowości i prosili o wsparcie wągrowieckiego Hospicjum Miłosiernego Samarytanina.

wtorek, 12 kwietnia 2011

Egzamin gimnazjalny


12-14  kwietnia  2011 roku

Gimnazjalne testy często nazywane  są przez uczniów i nauczycieli "małą maturą" i choć tak naprawdę wcale nie decydują o ukończeniu szkoły, mają jednak ogromny wpływ na przyszłość, bo zdobyte punkty liczą się przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
Egzaminy rozpoczęły się 12 kwietnia częścią humanistyczną, 13 kwietnia uczniowie pisali część matematyczno-przyrodniczą, a w czwartek 14 kwietnia zakończyli językiem obcym. Egzaminy  rozpoczynały się o godz. 9 i trwały 120 minut, oprócz języka obcego, gdzie test trwał  90 minut. Niektórzy uczniowie wychodzili z niego wcześniej i od razu na gorąco komentowali pytania z testu.
W naszej szkole test pisało 71 gimnazjalistów. Jedna z gimnazjalistek, Marta Górska jako laureatka konkursów przedmiotowych została zwolniona zarówno z części humanistycznej, jak i części matematyczno-przyrodniczej.
Temat rozprawki „Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i w czasach pokoju” był dość  szeroki , na pograniczu języka polskiego i historii. W ogóle uczniowie twierdzili, że należało mieć bardzo dużo wiedzy historycznej.


poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Wizyta w Domu Dziecka


11 kwietnia  2011 roku
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych grupa Szkolnego Wolontariatu wraz z opiekunkami udała się z wizytą do Domu Dziecka w Kołdrąbiu.
Uczniowie bardzo długo przygotowywali się do tego wielkiego dnia. Wykazując się wielką wrażliwością i chęcią pomocy przygotowywali ciekawe występy  dla dzieci z Kołdrąbia. Największą przyjemność i satysfakcję mieli, widząc, ile radości sprawili podopiecznym Domu Dziecka. Widząc uśmiechy na twarzach dzieci, można być pewnym, że jeszcze się tam wróci.
Zarówno grupa najstarszych wolontariuszy jak i grupa uczniów klas młodszych  świetnie się bawiła. Dzieci bardzo szybko i łatwo znajdywały wspólny temat. Wszyscy wkładali dużo serca w przedstawienie, a efekty okazały się zaskakujące.
Nie należy zapominać o poczęstunku, jakie przygotowali podopieczni Domu Dziecka..
Goście długo żegnali się z nowymi przyjaciółmi. Poznając realia życia dzieci i młodzieży pokrzywdzonych przez los, wszyscy odczuli  potrzebę niesienia im pomocy. Każdy z nas przecież chce oddać całe serce i przyjaźń potrzebującym.
Wszyscy udali się do domu w wesołych nastrojach, wierząc, że jeszcze tam wrócą.

czwartek, 7 kwietnia 2011

Dwa słówka na temat zdrówka

fot. ZS Wapno
7 kwietnia  2011 roku
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w Zespole Szkół w Wapnie odbył się konkurs recytatorski "Dwa słówka na temat zdrówka".
Dwie nasze uczennice także wzięły w nim udział:
Liwia Białkowska z klasy I b SP, która zajęła III miejsce za znakomitą interpretację wiersza „Tak czy nie i Anastazja Kasperkowiak z klasy III b SP, za niebanalne wykonanie utworu „Porządki” zdobyła II miejsce.

Pomoc dla Ani


7 kwietnia  2011 roku
Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ślicznych ręcznie robionych karteczek wielkanocnych, z których całkowity dochód przekazany został  na leczenie i rehabilitację 25-letniej Anny Ćwik z Miąży, absolwentki naszego Zespołu.
Wszystkie karteczki wykonane zostały ze starannością i bardzo dokładnie...Ania  włożyła w swoją pracę wiele serca:)
Ostatni rezonans magnetyczny głowy Ani wykazał u niej wieloogniskowe uszkodzenie mózgu.
Niestety  nie przysługuje dziewczynie renta, ponieważ choroba pojawiła się dopiero po 18. roku życia. Rodzice dziewczyny są rencistami. Z czego więc żyć? Mimo to Ania nie poddaje się, dlatego chciała podzielić się ze wszystkim swoimi kartkami wielkanocnymi!
Samorząd Uczniowski  dziękuje wszystkim, którzy zakupili kartki świąteczne i tym samym pomogli Ani.
Udało się zebrać 310 złotych.

środa, 6 kwietnia 2011

Nasza laureatka




 7 kwietnia  2011 roku
W Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych i interdyscyplinarnych za rok 2011.

Miło mi powiadomić, że  uczennica  klasy III d gimnazjum , Marta Górska
została dwukrotną laureatką :
w Wojewódzkim Konkursie  Języka Polskiego  uzyskała 42 punkty,
natomiast w
Wojewódzkim Konkursie Geograficznym  44 punkty.

Marta zostanie zwolniona z egzaminu gimnazjalnego, zarówno z części humanistycznej, jak i części matematyczno-przyrodniczej.

Serdecznie gratulujemy!

wtorek, 5 kwietnia 2011

Sprawdzian szóstoklasisty

 5 kwietnia  2011 roku
Sprawdzian szóstoklasisty to pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia. Rozpoczął się już dziś punktualnie o godzinie 9.00 i trwał 60 minut. W naszej szkole zmierzyło się z nim  44 uczniów.
Motywem przewodnim sprawdzianu był Friedrich Gauss. Uczniowie musieli opisać postać tego matematyka na podstawie notatki. Mieli też opisać znaczek z podobizną Gaussa. Jednym z zadań było też napisanie zaproszenia dla dyrektora na wystawę znaczków. Sporo było zadań z matematyki, np. obliczanie obwodu i powierzchni pola. Mało było za to pytań przyrodniczych.



sobota, 2 kwietnia 2011

I Powiatowy Konkurs Przedmiotów Ścisłych


2 kwietnia  2011 roku
W naszej szkole  odbył się I Powiatowy Konkurs Przedmiotów Ścisłych „Potyczki z matmą, chemią i fizą” skierowany do uczniów gimnazjum. Szkoły gimnazjalne reprezentowane były przez grupy 3 osobowe.
Konkurs rozpoczął test indywidualny, składający się z 22 pytań z matematyki, chemii i fizyki. Następnie, uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne,  będące reklamą zachęcającą do nauki przedmiotów ścisłych. Kolejny etap konkursu stanowiła praca w grupach i rozwiązywanie rozbudowanych zadań z przedmiotów ścisłych.
Patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, które ufundowało znakomite nagrody książkowe dla wszystkich uczestników.

Konkurs zorganizowały panie Maria Kuberacka, Sylwia Sturma, Anna Pietras, Gertruda Grzewińska, Inga Eliasz – Sierszulska, Magdalena Rozmarynowska oraz pan Stanisław Kuliberda.

Laureatami konkursu zostali:

W konkurencji grupowej:

     I miejsce  gimnazjum w Skokach      
     Kacper Konieczny, Marta Szmyra, Joanna Kruczek  
 (przyg. przez Małgorzatę Adrych i Beatę Cibail)

    II miejsce  gimnazjum w Wapnie         
          Roma Goździk, Joanna Olszewska, Maciej Gębiak            
   (przyg. przez  Iwonę Napierałę, Halinę Cichocką, Ryszarda Popiela)
     
             III miejsce gimnazjum w Rąbczynie                                                                                              
Aleksandra Mendlik, Hanna Przybylska, Łukasz Mrozowski     
(przyg. przez Lucynę Rogalską, Katarzynę Sielewicz, Grzegorza Tomaszewskiego)

W konkurencji indywidualnej:
I miejsce – Marta Szmyra i Maciej Gębiak
II miejsce – Łukasz Mrozowski
III miejsce – Roma Goździk










piątek, 1 kwietnia 2011

Zabawka z odpadka



    23 marca 2011 roku

Już po raz kolejny z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, pani Mariola Kominiarek zorganizowała konkurs na eko-zabawki pod hasłem „Zabawka z odpadka”.
Prace konkursowe powstały z różnego rodzaju surowców wtórnych i odpadów. Uczestnicy z klas I-III szkoły podstawowej wykonywali je w domach, wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem. Taki konkurs ma na celu pokazanie, że ze śmieci można zrobić coś interesującego. Z roku na rok obserwujemy też, że dzieciom pomagają najbliżsi, tak więc konkurs spełnia kolejny ważny cel, ponieważ aktywizuje całe rodziny przy wspólnej integracji i zabawie.


        Laureatami konkursu zostali:
I MIEJSCE
Wiktoria Sokołowska kl. I b
Natalia Maćkowska kl. II b
Aleksandra Krey  kl. II b
Julia Papierska  kl. III c
Mateusz Wiśniewski  kl. II b

II MIEJSCE

Aleksandra Margraf  kl. II b
Karolina Pałka  kl. II b
Norbert Kaczmarek kl. II b
Zuzanna Kościelska  kl. II a
Łukasz Pałka   kl. II b
Karolina Kuberacka  kl. I b
Kamil Łuczak  kl. II b
Mateusz Grunwald  kl. III b
Arkadiusz Siniawski  kl. I b

III MIEJSCE

Jakub Guciński  kl. I b
Nikodem Lisiecki  kl. I b
Jakub Lisiecki   kl. III a
Krzysztof Zamorski  kl. III b
Hubert Mróz kl. III b