wtorek, 31 maja 2011

Dzień Bociana


31 maja 2011 roku

W roku 2011 po raz 9. obchodzimy w Polsce Dzień Bociana. Tegoroczne hasło: „Bocian i jego sąsiedzi” zwraca uwagę na bogactwo przyrodnicze obszarów, na których występują bociany. Tereny wykorzystywane przez te ptaki jako żerowiska i miejsca odpoczynku obfitują w różnorodność gatunków zwierząt i roślin, często rzadkich i zagrożonych. Szczególne znaczenie dla utrzymania populacji bocianów mają tereny podmokłe (rozlewiska, mokradła, łąki). Środowiska podmokłe należą do najbogatszych przyrodniczo i najbardziej zagrożonych w skali całego świata. Ich zachowanie jest warunkiem niezbędnym do przetrwania bocianów i ogromnej liczby innych gatunków związanych z tymi siedliskami. Aby uczcić bocianie święto, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  konkursach przygotowanych przez nauczycieli przyrody: panie Barbarę Berlik i Sylwię Kaniewską:

1.Konkurs plastyczny : „Bocian i jego sąsiedzi” przeznaczony dla uczniów klas I –III szkoły podstawowej (prace plastyczne wykonane dowolną techniką w formacie A4)
2.Konkurs wiedzy o populacji bociana białego test dla uczniów klas IV-VI.
3. Konkurs wiedzy o populacji bociana białego i czarnego test dla uczniów gimnazjum i technikum.

      Laureatami konkursu zostali:
KATEGORIA KLAS I-III
  1. Maja Wrzesz  (klasa I a)
  2. Patrycja Przybyłek (klasa I b)
  3. Natalia Kowalewska (klasa I a)
  Liwia Białkowska (klasa I b)
                                                         Wyróżnienie
                                                                       Martyna Cholewińska (klasa I a)
                                                                                 Hubert Kuc (klasa I a)
                                                                      Dominik Szczublewski (klasa I a)
         KATEGORIA KLAS IV-VI
  1. Iwona Chosińska (klasa VI a)
  2. Julia Tadej (klasa VI a)
  3. Julia Kalka (klasa VI a)
                                                                    
    KATEGORIA KLAS GIMNAZJALNYCH
  1. Paula Rybarkiewicz (klasa II a)
  2. Aleksandra Jarmuż (klasa I c)
  3. Danuta Kubiak (klasa I c)

środa, 25 maja 2011

Konkurs recytatorski z języka niemieckiego


25 maja  2011 roku

W Janowcu Wlkp. odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z języka niemieckiego "Die liebste Mutter" - "Najkochańsza mama". Reprezentantka naszej szkoły Magdalena Bryzik z klasy II b gimnazjum, która zajęła I miejsce. Pod kierunkiem nauczyciela Hanny Woźniak uczennica przygotowała wiersz zatytułowany "Blumenstrauß" - "Bukiet kwiatów". Jury zainteresowała ciekawa interpretacja wiersza a także intonacja recytującej.


sobota, 14 maja 2011

I Powiatowy Konkurs Ortograficzny



14 maja 2011 roku


W Żelicach odbył się I Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Z Ortografią za pan brat”. Celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Uczestnicy mogli się sprawdzić, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i wziąć udział we wspólnej rywalizacji.
Uczniowie nie pisali tradycyjnego dyktanda, rozwiązywali natomiast rebusy, krzyżówki, rozsypanki. Jednym z ciekawszych zadań były kalambury. Wszystkie zadania gimnazjaliści rozwiązywali na czas.
      Komisja konkursowa, w skład której wchodzili nauczyciele poloniści, opiekunowie grup, sprawdzała poprawność wykonania wszystkich przedsięwzięć. Drużyna z naszej szkoły : Paula Rybarkiewicz, Magda Bryzik, Klaudia Sobczak, Milena Nowicka oraz Klaudia Jankowska zdobyła zaszczytne III miejsce.

środa, 11 maja 2011

Kiermasz książek

W szkolnej bibliotece na wszystkich moli   
      książkowych czeka nie lada gratka

       KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

Przez cały maj można kupić
pięknie wydane książki
w hurtowych cenach.


Kiermasz zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Książki trwa od początku maja, a książki będzie można nabywać jeszcze przez cały miesiąc. W ofercie przygotowane są publikacje Wydawnictwa Egmont, Wydawnictwa Publicat oraz hurtowni taniej książki z Tuliszkowa, z którymi szkolna biblioteka od kilku lat współpracuje.
Piękne wydane książki można obejrzeć w naszej bibliotece w godzinach jej otwarcia. Istnieje możliwość zakupu także z katalogu.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA KIERMASZU, PONIEWAŻ JAK CO ROKU DZIĘKI WASZYM ZAKUPOM NASZA BIBLIOTEKA WZBOGACA SIĘ O KOLEJNE WOLUMINY, Z KTÓRYCH KORZYSTAJĄ UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY.

   Książki na zamówienie.
TYLKO DO KOŃCA MAJA!!!
  Dostawa po 10 czerwca.

piątek, 6 maja 2011

Spotkanie autorskie

7 maja 2011 roku

Damasławek odwiedził pan Łukasz Wierzbicki, podróżnik, redaktor i autor książek dla dzieci,
który zebrał i opracował reportaże podróżnika Kazimierza Nowaka, człowieka który jako pierwszy w świecie przemierzył Afrykę rowerem. Afryka była wtedy lądem dzikim i nieznanym, a podróż pana Nowaka trwała 5 lat.
Łukasz Wierzbicki napisał wstęp, zredagował tekst do książki  pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Wtedy postanowił napisać jeszcze jedną książkę o przygodach nieustraszonego podróżnika, książkę, która zainteresowałaby także najmłodszego czytelnika, opisał w niej czego nauczyła go wyprawa do Afryki, przedstawił niebezpieczne przygody, spotkania z egzotyczną przyrodą i mieszkańcami dalekich krain i tak powstała książka pt. "Afryka Kazika".

O godzinie 9.00 podróżnik spotkał się z uczniami szkoły podstawowej, a dwie godziny później z uczniami gimnazjum.

"Kiedy byłem chłopcem, mówi Łukasz Wierzbicki, uwielbiałem słuchać opowieści mojego Dziadka. Wśród nich ważne miejsce zajmowała historia Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem i to w czasach, gdy był to niezbadany jeszcze, tajemniczy kontynent. Zaintrygowany opowieściami Dziadka postanowiłem odszukać w archiwalnych gazetach listy Kazimierza Nowaka z Afryki i przypomnieć jego niezwykły wyczyn. Po kilku latach pracy książka "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936.", w której zebrałem reportaże Kazimierza Nowaka była gotowa. Zainteresował się nią znany pisarz Ryszard Kapuściński - w listopadzie 2006 roku przyjechał do Poznania i na dworcu kolejowym odsłonił poświęconą poznańskiemu podróżnikowi tablicę pamiątkową w kształcie Afryki. Tamtego dnia słuchając jego słów zrozumiałem, że musi powstać jeszcze jedna książka o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie najmłodszym czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, obcowanie z egzotyczną przyrodą i spotkania z mieszkańcami dalekich krain."